Αναρτήσεις

Προβολή αναρτήσεων από Δεκεμβρίου 18, 2008

CorfuTimes - Πανελλήνιος αγώνας δρόμου «12ωρο σε στάδιο» 17 δεκ 2008

Εικόνα
Το Σάββατο 13 Δεκέμβρη 2008, στο στάδιο Χαϊδαρίου, η Ελληνική ομοσπονδία Υπεραποστάσεων, διοργάνωσε τους αγώνες «6 & 12 ωρών» μέσα σε στάδιο! Συμμετείχαν οι καλύτεροι από τον Ελλαδικό χώρο, ανεβάζοντας τον «πήχη» του συναγωνισμού σε υψηλά επίπεδα. Στο 6ωρο τερμάτισαν 31 αθλητές και στο 12ωρο 31. Ο Κερκυραίος αθλητής υπεραποστάσεων Ψάϊλας Γιώργος ήταν εκεί και από την πιστολιά της εκκίνησης έως και τον τερματισμό ήταν ο επικεφαλής της κούρσας, παρασύροντας τους συναθλητές του σε έναν ξέφρενο ρυθμό. Η πορεία του στην κατάκτηση της πρώτης θέσης έδωσε πάρα πολύ καλούς χρόνους. Όταν τον μαραθώνιο (42 χλμ) τον κάλυψε σε 3 ώρες και 15 λεπτά, τα 50 χλμ σε 4 ώρες και τα 100 χλμ σε 9 ώρες και 10 λεπτά για να τερματίσει τελικά στο «12 ωρο» έχοντας καλύψει 128 χλμ και 384 μέτρα, αφήνοντας πολύ πίσω σε επίδοση απόστασης τον 2ο Απολλώνιο Γκόγκο (Λαμία) και τον 3ο Κώνστα Λουκά (Θήβα). Αξίζει να σημειώσουμε πως η καταπληκτική εμφάνιση του Κερκυραίου δρομέα ήλθε μετά από πολύμηνη αποχή λόγω τραυμα